Питання надлишкової ваги сьогодні вважається гострою медико-соціальною та економічною проблемою сучасного суспільства, оскільки кількість людей із надлишковою масою тіла та ожирінням стрімко збільшується в усіх країнах світу. Надмірне нагромадження жирової тканини призводить в організмі до розвитку метаболічних (обмінних) порушень, наслідком яких є розвиток багатьох хронічних неінфекційних захворювань, а саме: цукрового діабету, безпліддя, депресії, гіпертонії, захворювань печінки, підшлункової залози і суглобів, а також сприяючим фактором виникнення деяких онкологічних захворювань. Ці стани призводять до погіршення якості життя, зниження або втрати працездатності, залежності від ліків та можуть бути навіть причиною передчасної смерті. З цього приводу профілактика та боротьба з надлишковим жиром є актуальною проблемою сучасної медицини та фахівців різних медичних спеціальностей.

Жир4

 

 Серед причин появи надлишкового жиру важлива роль належить способу життя який провадить людина, тому надлишкова вага вважається захворюванням пов’язаним із стилем життя (від англ. «life style disease»), де визначальними факторами є: неправильне харчування, знижена фізична активність, стрес, несприятливі умови праці, порушений режим роботи і відпочинку, шкідливі звички, певні ліки та хронічні захворювання. Ці фактори залежать від свідомого вибору, а отже піддаються корекції. Спадковість, на яку ми, на жаль, не можемо вплинути, також має значення у формуванні надлишкової ваги. Проте роль генетичних факторів становить лише 35 %.

 

Жир14 Клітини жирової тканини називаються адипоцити і представлені в організмі трьома видами: білими (накопичення жирових крапель і виділення гормонів – адипокінів), бурими (утворення тепла) і бежевими (поєднують функції білих і бурих).

Жир8

 

 

 Надмірне накопичення жирів в білих адипоцитах призводить до збільшення їх розмірів і/або кількості із зсувом гормонального балансу та розвитку обмінних порушень, що є пусковим механізмом вже згаданих захворювань.
Бурі адипоцити відповідають за термогенез тобто за перетворення жирів у енергію потрібну для організму за умов холоду, гострого стресу та інших екстремальних факторів. Тривалий час вважалось, що бурий жир є тільки у дітей, а потім перетворюється на білий. Проте, дослідження із застосуванням сучасної діагностичної техніки виявили, що бурий жир наявний в організмі дорослих у вигляді окремих невеликих скупчень. З цього приводу, участь бурого жиру як потенційного захисника організму від надлишкового нагромадження жиру є об’єктом дослідження науковців всього світу.
Бежеві адипоцити є проміжною формою між білими і бурими. Вони містяться в жировій тканині та можуть виконувати функцію як білих так і бурих за певних умов впливу факторів зовнішнього середовища.

 

 

Жир 13

 Характер розподілу надлишкової жиру в організмі можна поділити на наступні типи:
 Андроїдний тип (чоловічий) – жирова тканина в основному відкладається у верхній частині тіла (підборіддя, шия, плечі, руки, спина, «пивний живіт»). Така картина спостерігається найчастіше у людей з високим ризиком розвитку цукрового діабету, порушенням жирового обміну, гіпертонічної хвороби, а також при гінекомастії в чоловіків та гірсутизмі в жінок,
 Гіноїдний тип (жіночий) – надлишок жиру нагромаджується переважно в нижній частині тулуба під шкірою живота, сідниць і стегон,
 Абдомінальне ожиріння – жир нагромаджується переважно під шкірою в ділянці живота, може бути поєднаним із андроїдним або гіноїдним. Цей тип є важливим сигналом про розвиток обмінних порушень, оскільки надмірне накопичення жиру у цій ділянці є причиною появи жиру навколо внутрішніх органів та порушує їх роботу,
 Змішаний тип – характеризується рівномірним розподілом надлишку жирової тканини в організмі,
 «Жирові пастки» – окремі ділянки, в яких наявний надлишок підшкірного жиру навіть за умов нормальної маси тіла, їх обсяг збільшується в першу чергу наборі маси тіла та погано піддається впливу дієт та фізичних навантажень. Формування «жирових пасток» починається вже у підлітковому віці при становленні гормонального фону. Потенційних жирових пасток в нашому організмі багато, а от вираженість їх у конкретної людини – індивідуальна особливість. Ці проблемні зони часто сприймаються пацієнтами як естетичні дефекти, що викликають невдоволеність зовнішнім виглядом навіть у худих людей та зменшують значення перемоги над надмірною вагою в «більш пишних» осіб.

Отже, боротьба з надлишковою вагою та патологічними жировими відкладеннями є важливою не тільки з естетичних міркувань, але також має вплив на стан нашого здоров’я, якість та тривалість життя. З цього приводу правильне харчування, регулярна фізична активність, відмова від шкідливих звичок, збалансований режим праці і відпочинку, регулярні медичні огляди для виявлення захворювань на ранніх етапах є гарантією здоров’я, привабливого зовнішнього вигляду та впевненості у собі, а отже успішності та процвітання.

 

zajva-vaga

 

 У людей з невеликим надлишком маси тіла, для досягнення естетичного силуету та гармонійного вигляду достатньо ліквідувати власне «жирові пастки». Ефективними в цій справі є методики естетичної медицини, що включають видалення зайвого жиру, з подальшими заходами спрямованими на покращення тонусу шкіри в цих місцях. Серед цих методик однією з найефективніших вважається лазерний ліполіз, який забезпечує не тільки розщеплення жирових відкладень, але й підтяжку та покращення тонусу шкіри у «проблемних зонах». Сьогодні ця методика вже з’явилась у Львові, демонструє гарні результати і здобула прихильність серед пацієнтів, оскільки в повні відповідає основним вимогам до естетичних процедур – є ефективною та безпечною.