Поява доброякісних новоутворень в підшкірному шарі і на шкірі досить поширене у всьому світі захворювання. Щорічно до лікарів звертаються тисячі хворих, які зіткнулися з подібною проблемою. Спеціалісти називають кілька причин такої тенденції: вплив на поверхню шкіри великої кількості сонячних променів, погана екологія, збої в роботі ендокринної та імунної систем, локальні подразнення шкіри. Крім того, лікарі відзначають зростання критичності людей по відношенню до свого зовнішнього вигляду.

Гігрома на нозіДо категорії доброякісних новоутворень на шкірі і підшкірному шарі відносять такі як: ліпоми, атероми, гігроми або фіброми, папіломи, ретенційні кисті, які вражають слизові залози ротової порожнини (утворюються під губою).

Такі новоутворення здебільшого не приносять суттєвого дискомфорту і не вимагають радикального медичного втручання. Однак є ряд випадків, коли лікарі рекомендують видаляти доброякісну пухлину.

Загальні показання до видалення новоутворень

  • у разі, якщо пухлина перебуває в місці, де є ризик її ушкодження (зона гоління, під пахвами, в місцях, де натирає одяг, де можливе механічне ушкодження). В цілях профілактики лікарі нерідко рекомендують видаляти родимки на долонях і стопах;
  • підлягають видаленню вірусні ураження шкіри особливо, якщо вони схильні до частих рецидивних проявів і не зникають самостійно з плином часу. До таких новоутворень відносять: бородавки, гострокінцеві кондиломи, контагіозний молюск, папіломатозні розростання;
  • у разі, якщо новоутворення почало збільшуватися в розмірах або приносить фізичний дискомфорт;
  • доброякісні новоутворення також можуть видалятися виключно в косметологічних та естетичних цілях, коли їх наявність викликає психологічний дискомфорт.

У більшості випадків цього роду патології видаляються хірургічним способом.

Коротко зупинимось на характеристиці кожної з них, а також розповімо про основні методи їх лікування.

Ліпома

Це новоутворення ще називають жировик. Пухлина утворюється з жирової тканини і відноситься до доброякісних. Вона м’яка на дотик, рухлива і безболісна, може бути одиничною і множинною.

Найбільш дієвим способом лікування ліпоми є хірургічне втручання. Пухлини розмірами до 5 см видаляються амбулаторно під місцевим знеболенням з накладенням косметичного шва, тривалість операції 10-15 хв, відновлення працездатності через 1-3 добу. Великі пухлини видаляються тільки в хірургічному стаціонарі.

Атерома

Атерома вухаДруга назва – кіста сальної залози – це безболісна доброякісна пухлина, яка утворюється під шкірою або усередині неї. Вона має округлу або продовгувату гладку поверхню, рухома при пальпації.

Видаляється хірургічно. Методів операції існує декілька. Класичний варіант найбільш тривалий, займає близько години. В ході операції робиться надріз над атеромою і капсула новоутворення разом з її вмістом акуратно витягується. Перед початком процедури місце розрізу знеболюється. Мінімальний розріз, з якого можна видалити атерому 3-4 мм.

Гігрома

Друга назва – сухожильний ганглій має вигляд невеликого мішечка зі світлим желеподібним вмістом. Новоутворення виникає в районі оболонки суглоба, частіше всього на зап’ясті, але може бути і на долоні або пальці.

Кілька років тому був популярним метод, коли з гігроми просто видаляли всю рідину з допомогою пункцій, однак, у такому випадку, залишається великий ризик виникнення рецидиву хвороби. На сьогоднішній день гігроми видаляють.

Ретенційна кіста

Ретенційна кістаРетенційна кіста нижньої губи – це одна з найпоширеніших патологій слизової оболонки рота, зрідка вона може з’являтися на верхній губі. Вона виникає в результаті скупчення секрету в протоці залози. В результаті руйнування протоки слиз проникає в м’які тканини. При пальпації можна виявити м’яку кульку невеликого розміру, рожевого або темно-синього кольору.

Лікується хірургічним шляхом, під місцевою анестезією. Кіста акуратно видаляється, а зверху на рану накладається косметичний шов.

Папілома

Папіломи – це доброякісні утворення на шкірі, які формуються з верхнього шару епітелію. За зовнішнім виглядом вони нагадують бородавки темно-коричневого кольору на тонкій ніжці. Розміри новоутворень – від 1 до 8 мм. Причина появи папілом – це вірус папіломи людини. Вони можуть передаватися статевим і побутовим шляхом. Ризик виникнення захворювання підвищується у людей зі слабким імунітетом, у вагітних і літніх людей.

Папіломи можуть видалятися як хірургічним шляхом, так і за допомогою лазера. Видаляють такі новоутворення з метою попередження травмування і інфікування, а в деяких випадках – з естетичних міркувань. При появі і розростанні папілом консультація дерматолога для вирішення питання про видалення є обов’язковою.

Загальні рекомендації після видалення новоутворень:

  • після завершення операції, не можна мочити шов протягом декількох днів;
  • слід на деякий час утриматись від відвідування сауни, басейну, солярію;
  • необхідно обмежити механічний вплив на післяопераційну рану;
  • необхідно обмежити час перебування на сонці на період загоєння післяопераційного рубця;
  • виконувати регулярні перев’язки самостійно або в лікарняному стаціонарі, а також виконувати інші приписи лікаря.

Перед прийняттям рішення про видалення будь-якої доброякісної пухлини, проконсультуйтеся з кваліфікованим лікарем!